205k views
3 votes
Theo's mom bought an eight-pack of juice boxes at the store for $4. Find the unit rate for the juice boxes

User Picomon
by
7.6k points

1 Answer

7 votes
so unit rate is how much is 1 unit of thingummy or 1 juice box=$x

so 8juiceboxes=$4
divide both sides by 8 to get 1 juiceboxcost
1juicebox=$0.50

so the unit rate is 50 cents per juice box or $0.50 per juice box
User Peterson
by
8.8k points