232k views
4 votes
A hardware Store Charges $18 for a 6-pack of energy-efficient light bulbs.what Is The Unit rate for the cost of 1 energy-efficient light bulbs?

User Hamed Aj
by
8.9k points

1 Answer

6 votes
$3 per bulb because you divided the price by the number of bulbs
User Infografnet
by
8.4k points

No related questions found