menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A hardware Store Charges $18 for a 6-pack of energy-efficient light bulbs.what Is The Unit rate for the cost of 1 energy-efficient light bulbs?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A hardware Store Charges $18 for a 6-pack of energy-efficient light bulbs.what Is The Unit rate for the cost of 1 energy-efficient light bulbs?
asked
Jul 13, 2017
232k
views
4
votes
A hardware Store Charges $18 for a 6-pack of energy-efficient light bulbs.what Is The Unit rate for the cost of 1 energy-efficient light bulbs?
Mathematics
middle-school
Hamed Aj
asked
by
Hamed Aj
8.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
$3 per bulb because you divided the price by the number of bulbs
Infografnet
answered
Jul 17, 2017
by
Infografnet
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org