230k views
1 vote
If you buy 3 sandwiches for 4.95 or 4 sandwiches for 6.72 which is the better buy

User Mralexhay
by
8.8k points

1 Answer

1 vote
$4.95 for 3 sandwiches is $1.65 for each sandwich.

4.95/3=1.65

$6.72 for 4 sandwiches is $1.68 for each sandwich.

6.72/4=1.68

Obviously, go for the three sandwiches!
User Maple
by
8.0k points

No related questions found