2.1k views
5 votes
Telephone signals are often transmitted over long distances by microwaves. what is the frequency of microwave iradiation with a wavelength of 3.50 cm

User Temica
by
7.2k points

2 Answers

5 votes
The computation for this problem would be:

The formula that we will be using is: f = c/λ

Where:

c = speed of light = 3.00 x 10^5 km/s convert it to meters, so: 3.00 x 10^8 m/s

λ = wavelength of the microwave radiation = 3.50 cm convert this to meters, so: 0.035 m

f = frequency (in Hertz)
f = c/λ

= 3.00 x 10^8 m/s / 0.035 m

f = 8.57 x 10^9 Hz Frequency
User Velioglu
by
6.7k points
1 vote
c = speed of light = 3.00 x 10^5 km/s = 3.00 x 10^8 m/s
λ = wavelength of the microwave radiation = 3.50 cm = 0.035 m
f = frequency (in Hertz) = to be determined
f = c/λ = 3.00 x 10^8 m/s / 0.035 m
f = 8.57 x 10^9 Hz Frequency
User Pandurang Yachwad
by
6.8k points