menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A car travels at a constant speed around a circular track whose radius is 2.9 km. the car goes once around the track in 400 s. what is the magnitude of the centripetal acceleration of the car?
asked
Jan 1, 2018
24.2k
views
3
votes
A car travels at a constant speed around a circular track whose radius is 2.9 km. the car goes once around the track in 400 s. what is the magnitude of the centripetal acceleration of the car?
Mathematics
high-school
Jarrell
asked
by
Jarrell
7.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
First we need the linear velocity
D=2*Pi*r=2*pi* 2.9=18.22 km=18,221.23m
V=D/T=18,221.23m/400s=
45.55
m/s
A=V^2/r=(45.55 m/s)^2/2900m=
0.72
m/s^2
the magnitude of the centripetal acceleration of the car is 0.72 m/s^2
Bill Dudney
answered
Jan 7, 2018
by
Bill Dudney
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org