153k views
5 votes
If 0.25 moles of potassium chloride are consumed completely, how many moles of potassium fluoride will be produced?

User Proxpero
by
7.4k points

2 Answers

6 votes

Answer:

it is 0.25 that's the answer

User Caseyamcl
by
7.1k points
5 votes
Answer is: 0,25 mol of potassium-fluoride.
Chemical reaction: 2KCl + F₂ → 2KF + Cl₂.
KCl - potassium chloride.
F₂ - fluorine.
KF - potassium fluoride.
Cl
₂ - chlorine.
from reaction: n(KCl) : n(KF) = 2 : 2 (1 : 1).
n(KCl) = 0,25 mol.
n(KF) = n(KCl) = 0,25 mol.
n - amount of substance.
User Kim Kern
by
6.9k points