menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
McKenzie bought 1.2 pounds of coffee for $11.82. what was the cost per pound?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
McKenzie bought 1.2 pounds of coffee for $11.82. what was the cost per pound?
asked
Oct 9, 2018
170k
views
4
votes
McKenzie bought 1.2 pounds of coffee for $11.82. what was the cost per pound?
Mathematics
college
Daphney
asked
by
Daphney
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
It’s $9.85 per pound
Thisfeller
answered
Oct 11, 2018
by
Thisfeller
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
cost per lb.......cost / lb ...so u put the cost on top and the lbs on the bottom and u divide..... 11.82 / 1.2 = $ 9.85 per lb <==
Retrospectacus
answered
Oct 12, 2018
by
Retrospectacus
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 13, 2020
162k
views
McKenzie bought 1.2 pounds of coffee for $11.82. What was the cost per pound?
J Wang
asked
Jun 13, 2020
by
J Wang
8.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
162k
views
asked
Jul 17, 2018
111k
views
McKenzie bought 1.2 pounds of coffe for $11.82. What was the cost per pound?
SupimpaAllTheWay
asked
Jul 17, 2018
by
SupimpaAllTheWay
8.2k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
111k
views
asked
Jul 5, 2022
104k
views
McKenzie is starting her own landscaping business. McKenzie thinks she can charge $11.60 per hour. If she knows she will only be able to work 300 hours per month (that's 75 hours per week), how much money
Pranay Dutta
asked
Jul 5, 2022
by
Pranay Dutta
8.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
18
votes
104k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org