170k views
4 votes
McKenzie bought 1.2 pounds of coffee for $11.82. what was the cost per pound?

User Daphney
by
7.8k points

2 Answers

6 votes
It’s $9.85 per pound
User Thisfeller
by
6.4k points
2 votes
cost per lb.......cost / lb ...so u put the cost on top and the lbs on the bottom and u divide..... 11.82 / 1.2 = $ 9.85 per lb <==
User Retrospectacus
by
7.8k points