188k views
1 vote
Peter bought 8 lemons for 6 dollars how much for 1 lemon

User Tdihp
by
8.9k points

2 Answers

6 votes
$0.75 for 1 lemon
$6 ÷ 8 lemons = $0.75 for 1 lemon
7 votes
$1.33 for each lemon because 8/6=1.33333 and so on so the answer would be $1.33
User Hardanger
by
8.8k points

Related questions

asked Aug 1, 2024 213k views
Damin asked Aug 1, 2024
by Damin
8.1k points
1 answer
1 vote
213k views
asked Feb 20, 2018 164k views
JustinM asked Feb 20, 2018
by JustinM
8.3k points
2 answers
1 vote
164k views
2 answers
5 votes
194k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories