menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Kara bought 5 pounds of Brand X roast beef for $43. Cameron bought 3 pounds of Brand Y roast beef for $27. Which brand of roast beef is the better buy?
asked
Sep 26, 2018
34.9k
views
5
votes
Kara bought 5 pounds of Brand X roast beef for $43. Cameron bought 3 pounds of Brand Y roast beef for $27. Which brand of roast beef is the better buy?
Mathematics
high-school
Anirban Chakraborty
asked
by
Anirban Chakraborty
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Compare the two by dividing.
X:
43/5 = $8.6/lb
Y:
27/3 = $9/lb
So, Y has a greater price per pound than X. This means that Brand X which Kara bought was the better buy by $0.4/lb.
JWCS
answered
Sep 29, 2018
by
JWCS
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Hey there Jefferymcdougl1,
Answer:
Brand X:
5 pounds = $43
1 pound = $43 / 5
= $8.60
Brand Y:
3 pounds = $27
1 pound = $27 / 3
= $9
Thus, Brand X is a better buy as Brand Y costs $0.40 more than Brand x
Hope this helps :D
~Natasha♥
Maciej Jankowski
answered
Oct 1, 2018
by
Maciej Jankowski
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 9, 2024
79.4k
views
it is my turn to make the dinner everyone tells me that they want roast beef with roast potatoes the dinner takes a long time to prepare and to cook they also want apple pie the apple pie is made with
GirishK
asked
Nov 9, 2024
by
GirishK
7.8k
points
English
college
1
answer
4
votes
79.4k
views
asked
Nov 9, 2024
51.6k
views
Which sentence incorrectly uses a colon? The menu for tonight's dinner is as follows: roast beef, mashed potatoes, and green beans. My favorite book of all time: is Charlotte's Web. There was only one
RomanM
asked
Nov 9, 2024
by
RomanM
8.0k
points
English
high-school
1
answer
3
votes
51.6k
views
asked
Jan 27, 2024
141k
views
Which sentence incorrectly uses a colon? 1. The menu for tonight's dinner is as follows: roast beef, mashed potatoes, and green beans. 2. My favorite book of all time: is Charlotte's Web. 3. There was
PrasadU
asked
Jan 27, 2024
by
PrasadU
7.6k
points
English
high-school
2
answers
3
votes
141k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity