Answer:
V₂ = 134.11 mL
Step-by-step explanation:
Given data:
Initial volume = 100 mL
Initial temperature = 20°C (20+273.15 K = 293.15 K)
Final temperature = 120°C(120+273.15 K = 393.15 K)
Final volume = ?
Solution:
The given problem will be solve through the Charles Law.
According to this law, The volume of given amount of a gas is directly proportional to its temperature at constant number of moles and pressure.
Mathematical expression:
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₁ = Initial volume
T₁ = Initial temperature
V₂ = Final volume
T₂ = Final temperature
Now we will put the values in formula.
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₂ = V₁T₂/T₁
V₂ = 100 mL × 393.15 K / 293.15 K
V₂ = 39315 mL.K / 293.15 K
V₂ = 134.11 mL