120k views
3 votes
Carlos spent $107.60 on 8 books. Each book cost the same amount. How much did one book cost?

User Bendulum
by
4.9k points

1 Answer

13 votes

Answer:

$13.45

Explanation:

Find the unit price for the books:

107.60 / 8 = 13.45

User Chrissukhram
by
5.3k points