Answer:
20m/s
Step-by-step explanation:
Given parameters:
Displacement = 200m
Time = 10s
Unknown:
Velocity of Usain Bolt = ?
Solution:
The velocity of a body is the displacement divided by the time taken.
Therefore
Velocity =
So;
Velocity = = 20m/s
7.8m questions
10.4m answers