Answer: To achieve the goals, he need to make 29.75 sales ≈ 30 sales as an add on sales.
Explanation:
Since we have given that
Total number of sales = 35
According to question, his goal is to make add on sales during 85% of sales.
So, His add on sales would be
85% of sales
85% of 35

To achieve the goals, he need to make 29.75 sales ≈ 30 sales as an add on sales.