Answer:

Explanation:
Given: The initial balance of a mutual fund = $1200
The annual rate of growth = 2%
Let x represent the number of years since the fund was started.
Let y represent the value of the fund x years later.
Then the growth in fund each year=2% of x
⇒ The growth in fund each year=

Thus the value of fund x years later (y)=

Hence, the equation models the value of the mutual fund x years after it was started is
