Answer is: 2.30 x 10^22 molecules.
m(SO₂) = 2,45 g- mass of sulfur(IV)-oxide.
M(SO₂) = 64,06 g/mol- molar mass of sulfur(IV)-oxide.
n(SO₂) = m/M = 2,45g ÷ 64,06 g/mol = 0,038 mol - amount of substance
N(SO₂) = n·Na = 0,038 mol · 6,022·10²³ 1/mol = 2,3·10²².
Na- Avogadro number(constant)- 6,022·10²³ 1/mol