15.2k views
3 votes
A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?

2 Answers

6 votes
$9.00/15 cookies =$.60
User Psbits
by
8.7k points
4 votes
Let's set up a proportion. (We will call our answer x.)

15 cookies / 9 dollars = 1 cookie / x dollars
15x = 9
x = 9/15 dollars

x = 60 cents
User Roconmachine
by
7.9k points

No related questions found