180k views
5 votes
Madison bought an ice cream treat and a bottle of water for $10. cayla purchased an ice cream treat and two bottles of water for $14. use your equations to find the price of a bottle of water and an ice cream treat. write a system and solve

User Ctx
by
8.3k points

1 Answer

2 votes
Water = $4. Ice cream = $6. Here’s the work.
Madison bought an ice cream treat and a bottle of water for $10. cayla purchased an-example-1
User Brethlosze
by
7.9k points