48.5k views
0 votes
A motor boat is traveling east with a velocity of 7.3 meter/seconds. Its experiences a current of 0.34 meters/seconds from the east. Find the resultant velocity of the boat and its direction.

2 Answers

5 votes
Since they're going in the same direction, just add the velocities together.

7.3 m/s + 0.34 m/s = 7.64m/s

User Nick Radford
by
6.1k points
4 votes

Answer:

The resultant velocity of the boat and its direction is 6.96 m/s in east direction.

Step-by-step explanation:

Given that,

Velocity of boat = 7.3 m/s in east direction

Velocity of current = 0.34 m/s in west from the east

The velocity of current is in opposite direction of the velocity of boat.

So, The resultant velocity of the boat will be

The resultant velocity = Velocity of boat - velocity of current


R=7.3-0.34


R=6.96\ m/s

The direction of the boat in east direction.

Hence, The resultant velocity of the boat and its direction is 6.96 m/s in east direction.

User Honi
by
6.6k points