101k views
0 votes
Unit rates $8.43 for 3 pounds

User Donjuedo
by
8.3k points

1 Answer

6 votes
If you need to find the unit rate of just one pound you can just divide. 8.43 divided by 3. You would get 2.81 so it would cost $2.81 for just one pound. I hope this helps!
User Aleeee
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories