70.3k views
5 votes
138 trash bags cost $16.50 what is the cost of one bag?

User Calbertts
by
7.6k points

2 Answers

2 votes
Each bag costs $8.30 each since 138/16.50 is around $8.30
User Pushan Gupta
by
8.0k points
2 votes
Hi!

We must use division to solve this question:

138 ÷ 16.50 = 8.36 (Repeating decimal).

The cost of one bag is $8.36.
User Reggoodwin
by
9.0k points

Related questions

2 answers
4 votes
131k views
asked Nov 3, 2019 140k views
VLC asked Nov 3, 2019
by VLC
8.1k points
2 answers
5 votes
140k views