menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
138 trash bags cost $16.50 what is the cost of one bag?
asked
Jul 26, 2018
70.3k
views
5
votes
138 trash bags cost $16.50 what is the cost of one bag?
Mathematics
middle-school
Calbertts
asked
by
Calbertts
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Each bag costs $8.30 each since 138/16.50 is around $8.30
Pushan Gupta
answered
Jul 27, 2018
by
Pushan Gupta
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Hi!
We must use division to solve this question:
138 ÷ 16.50 = 8.36 (Repeating decimal).
The cost of one bag is $8.36.
Reggoodwin
answered
Aug 1, 2018
by
Reggoodwin
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 22, 2019
131k
views
138 trash bags cost $16.50. What is the cost of one bag?
Dennis Van Der Veeke
asked
Mar 22, 2019
by
Dennis Van Der Veeke
7.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
131k
views
asked
Nov 3, 2019
140k
views
138 trash bags cost $16.50. What is the cost of one bag?
VLC
asked
Nov 3, 2019
by
VLC
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
140k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org