menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
What is the unit rate of $120 15 books
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
What is the unit rate of $120 15 books
asked
Sep 16, 2018
128k
views
1
vote
What is the unit rate of $120 15 books
Mathematics
college
Bon Andre Opina
asked
by
Bon Andre Opina
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
I think its 8? someone correct me if im wrong.
Suge
answered
Sep 17, 2018
by
Suge
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
If 15 books cost $120 in total, that would make each book cost $8. To find this you will take the total amount of $120 and divide it by 15. 120 / 15 =8.
Aldorath
answered
Sep 22, 2018
by
Aldorath
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org