138k views
7 votes
A jar of olive oil is priced $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce? If Jan wants to buy 5 jars, how much will she spend?

User Ady Junior
by
8.5k points

1 Answer

12 votes

Answer:

$1.26 per ounce

5 jars=$50.40

Explanation:

$10.08/8 ounces=$1.26 per ounce

$10.08/jar x 5 jars=$50.40

User ImbaBalboa
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories