74.9k views
3 votes
A box of 12 popsicles cost $4.44 what is the Popsicles unit rate

User Ira Baxter
by
8.0k points

2 Answers

7 votes
37 cents a popcicle you can find this by dividing the total cost 4.44 by 12 which equals 0.37
User Farhan Salam
by
8.5k points
7 votes
$4.44/12 Popsicles = $0.37/Popsicle.

The Popsicle unit rate it $0.37/Popsicle


I hope this helped :3
User Joung
by
8.5k points