229k views
3 votes
jesse bought 5.2 pounds of grapes for 7.75. Using the unit rate, how much would 3 pounds of grapes cost

1 Answer

6 votes
Answer:

The cost of 3 pounds of grapes =$4.47

Explanation:

Cost of 5.2 pounds of grapes =$7.75

Cost of 1 pound =7.755.2=$1.49 (rounding off to the nearest 100)

So, now we can calculate the cost of 3 pounds of grapes:
=1.49×3=$4.47

User Floydaddict
by
7.9k points

No related questions found