150k views
4 votes
The grocery store sells kumquats for $4.50 a pound and Asian pears for $3.75 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian pears p that a customer could buy with $16.

User Eric Zhou
by
8.3k points

1 Answer

5 votes
4.50k + 3.75p = 16 <== this would be ur equation
User Nghiaht
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories