109k views
5 votes
What is the molecular formula for the compound with a formula mass of 58.12 and an empirical formula of c2h5?

2 Answers

3 votes
the molecular formula is C4H10.
User Onno
by
7.4k points
3 votes

Answer:

C₄H₁₀

Step-by-step explanation:

The empirical formula is the reduced formula of the molecule. So, calling n the number of empirical formulas, the molecule formula will be:

n(C₂H₅)

The molar mass of C is 12 g/mol, and of H is 1 g/mol. So, the total mass will be:

nx(2x12 + 5x1) = 58.12

29n = 58.12

n = 2

Then, the molecular formula is:

2(C₂H₅) = C₄H₁₀

User Igor Kostin
by
8.2k points