44.0k views
2 votes
Jessica bought 2.5 pounds of peanuts for $12.95. About how much was the cost per pound

2 Answers

5 votes
to answer this divide $12.95 by 2.5 and get 5.18.
User Rafaf Tahsin
by
7.4k points
4 votes
Divide the price by the amount of pounds:

12.95 / 2.5 = 5.18
So each pound of peanuts costs $5.18
User Smokefoot
by
7.4k points