64.1k views
5 votes
Joel and sharply are selling flowers bulbs for a school fundraiser. Customers can buy bags of wildflowers bulbs and bags of daffodils bulbs. Joel sold 12 bags of wildflowers bulbs and 1 bag of daffodil bulbs for a total of 81. Sharply sold 4 bags of wildflowers bulbs and 2 bags of daffodil bulbs for a total of $42. What is the cost of one bag of wildflowers bulbs

User Hovado
by
8.4k points

1 Answer

4 votes
The answer is 7 dollars
User Sambi Reddy
by
8.1k points