16.5k views
0 votes
If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost

User Andereoo
by
7.5k points

1 Answer

7 votes

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

User Abhishek Chaubey
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories