23.7k views
3 votes
A certain brand of rice costs $0.88 for 6.8 ounces.

What is the unit rate?

Enter your answer, rounded to the nearest cent,

User Banno
by
7.9k points

2 Answers

5 votes
.13 per ounce. To solve problems like this, simply divide the cost by the unit. In this case that is .88/6.8
User Sean Seefried
by
8.0k points
6 votes
All you need to do is divide .88 by 6.8.

.88/6.8= 0.129 (round upt to .13 cents)

I hope this helps!
User Yuca
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories