115k views
4 votes
In a sale, normal prices are reduced by 15%. Janice buys a computer in the sale, she pays £578. Work out what the normal price of the computer was. Please help me ASAP

In a sale, normal prices are reduced by 15%. Janice buys a computer in the sale, she-example-1

1 Answer

2 votes
If the sale price is reduced by 15%, then it is 85% of the original price. 578=0.85x, x=578/0.85 x=680. Make sense?
User Supertech
by
7.6k points