menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Help me please I feel so stupid Charissa bought 1.5 lb of ground beef from Key Food. She paid a total of $6.75 for the ground beef. What was the price per pound?
asked
May 20, 2018
40.7k
views
5
votes
Help me please I feel so stupid
Charissa bought 1.5 lb of ground beef from Key Food. She paid a total of $6.75 for the ground beef. What was the price per pound?
Mathematics
middle-school
MFP
asked
by
MFP
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Don't feel stupid. We all must start somewhere.
If Charissa bought one and a half pounds of ground beef for $6.75, then you divide the total price by the number of pounds of beef bought. 6.75/1.4=4.82.
Stephen Reindl
answered
May 23, 2018
by
Stephen Reindl
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
to find the price per pound divide $6.75 by 1.5
the price per pound would be $4.50
Ashley Alvarado
answered
May 27, 2018
by
Ashley Alvarado
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 21, 2018
193k
views
Charissa says that bread goes through a chemical change when it is toasted. Which of the following observations would least support her conclusion? A. a change in the smell of the bread B. a change in
Annis
asked
Nov 21, 2018
by
Annis
7.6k
points
Chemistry
college
2
answers
3
votes
193k
views
asked
Jun 7, 2018
195k
views
Charissa is eating out with friends, and it is her turn to pay the gratuity. The bill for the food is $26.50. If she plans to tip at 20%, what should she pay if she doesn’t want to leave pennies on the
Eponymous
asked
Jun 7, 2018
by
Eponymous
7.6k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
195k
views
asked
Sep 2, 2018
194k
views
Charissa is eating out with friends, and it is her turn to pay the gratuity. The bill for the food is $26.50. If she plans to tip at 20%, what should she pay if she doesn’t want to leave pennies on the
Holger Bille
asked
Sep 2, 2018
by
Holger Bille
8.6k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
194k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity