112k views
2 votes
When 1mol of a gas burns at constant pressure, it produces 2430 j of heat and does 5 kj of work?

User Farski
by
6.2k points

1 Answer

2 votes
convert 2430j to Kj that is divide by 1000
2430/1000=2.430
delta E =Q+W
q is the heat done
w is the work done and since is work is done is by the system therefore it is negative
w is therefore -5kj
q=-2.430
delta E =-2.430 + -5= -7.43kj/mol

User Vertexwahn
by
7.3k points