Answer: The correct option is C.
Explanation:
The data we have is:
The price is $200, and each ticket costs $2.50
Then we can write the profit as:
P(X) = $2.50*X - $200
Where X is the number of tickets sold.
Now, X can only be a whole number (you can not sell 21.512421 tickets)
So the values of P(X) can be:
P(0) = $2.50*0 - $200 = - $200
P(1) = $2.50*1 - $200 = -$177.50
and so on, so if the value of X is discrete, then also the value of P is discrete, so we should have a discrete graph.
The correct option is C.