173k views
0 votes
Which is the better deal? Question 1 options: 10 oz of chocolate for $1.50 24 oz of chocolate for $3.60 48 oz of chocolate for $7.50 100 oz of chocolate for $10.00

User Ashish M
by
8.8k points

2 Answers

4 votes

10 oz: $1.50/10= $0.15 per oz

24 oz: $3.60/24= $0.15 per oz

48 oz: $7.50/48= $0.16 per oz

100 oz: $10/100= $0.1 per oz - This is the best deal

User Shorol
by
7.9k points
4 votes
100 oz of chocolate for $10.00. Hope this helps.
User Vijay Kumar Singh
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories