84.9k views
5 votes
A store is having a 30% off sale. If an item is originally $60, how much it cost at 30% off? Question 3 options: $42 $30 $25 $18

User Jelly Bean
by
7.2k points

2 Answers

2 votes
I'm pretty sure the answer is $18

User LetsBeFrank
by
7.0k points
7 votes
It would be $42
60 x .30= 18
60 - 18= 42

OR

60 x 30=1800
1800/100=18
60-18=42
User Chadrik
by
7.7k points