87.3k views
5 votes
The weight that a horizontal beam can support varies inversely as the length of the beam. Suppose that a 2-m beam can support 310 kg. How many kilograms can a 10-m beam support?

2 Answers

3 votes
W = kL where W = weight supported, L = length of the beam and k is constant of variation.

Substituting the given values:-

310 = 2k
k = 155

so equation of variation is W = 155L

For length 10 m the weight it can support is

W = 155*10 = 1550 kg answer
User Cher
by
6.8k points
0 votes

Answer:

62 kg.

Explanation:

Let w be the weight of beam and l be the length of beam.

We have been given that the weight that a horizontal beam can support varies inversely as the length of the beam.

We know that inversely proportion quantities are in form:
y=(k)/(x), where k is constant of proportionality.


w=(k)/(l)

First of all, we will find the value of k using the
w=310 and
l=2 in inversely proportion equation as:


310=(k)/(2)


310*2=(k)/(2)*2


620=k

Now we will substitute
620=k and
l=10, in our given equation as:


w=(620)/(10)


w=62

Therefore, a 10-m beam can support 62 kilograms.

User Ferdystschenko
by
7.6k points