220k views
1 vote
Calculate the molarity of a 25.4% (by mass) aqueous solution of phosphoric acid (h3po4). 4.45 m 3.47 m the density of the solution is needed to solve the problem. 2.59 m 25.4 m

User Aeh
by
7.0k points

1 Answer

7 votes
The solution for the problem is:
moles of H3PO4 = 25.4 g x 1 mol/98 g = 0.259 mol H3PO4
Kg of solvent = (100g - 25.4 g) = 74.6 g = 0.0746 kg
Molarity = moles of solute/kg of solvent = 0.259 mol/0.0746 kg solvent
Molarity = 3.47m is the answer.
User Just Variable
by
6.7k points