78.5k views
3 votes
For 3/4 a pound jimmy paid 2.35 what is the unit rate

1 Answer

2 votes

(0.75 lb) / ($2.35) = 0.319 lb per $ .

($2.35) / (0.75 lb) = $3.13 per lb .
User Davidavr
by
9.0k points

No related questions found