159k views
1 vote
Determine whether quantities vary directly or inversely and find the constant of variation.

An employee earns $175 for 15 hours work. Assuming he is paid by the hour, how much will this employee earn in 18 hours?

2 Answers

0 votes

Answer:

$210

Explanation:

175/15 = 11.67

11.67x18 = 210

easy peezy :)

User Superkhau
by
6.5k points
5 votes
You need to find out how many $ you gonna earn in 1 hours
175 divide 15=11.66
11.66x 18= 209.88
User Noraj
by
6.3k points