85.6k views
7 votes
Amanda paid $26.01 for 9 pounds of candy. Find the unit rate to say how much she paid for each pound. Include a dollar sign in your answer. She paid _______ per pound of candy.

User Cwissy
by
4.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$2.89

Explanation:

9 pounds = 26.01

1 pound = 26.01 ÷ 9 = 2.89

User Gabo Bernal
by
5.1k points