menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
1. A pack with 6 cans of juice costs $3.48. What is the unit rate? A. $0.49 percan B. $0.50 per can C.$0.58 per can **I think this is the answer** D.$0.60 per can THIS IS URGENT…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
1. A pack with 6 cans of juice costs $3.48. What is the unit rate? A. $0.49 percan B. $0.50 per can C.$0.58 per can **I think this is the answer** D.$0.60 per can THIS IS URGENT…
asked
Jun 22, 2018
44.5k
views
3
votes
1. A pack with 6 cans of juice costs $3.48. What is the unit rate?
A. $0.49 percan
B. $0.50 per can
C.$0.58 per can **I think this is the answer**
D.$0.60 per can
THIS IS URGENT! Please help!
Mathematics
middle-school
Frederick Heald
asked
by
Frederick Heald
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
C for sure because you can try each number times 6 and see which one ='s $3.48
Ditn
answered
Jun 23, 2018
by
Ditn
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
Hey!~
The correct answer is C, $0.58 per can. You were right!
$3.48/6=$0.58.
Hope this helps and have a great day!
-Lindsey
Indy
answered
Jun 29, 2018
by
Indy
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 10, 2023
102k
views
How many cans of corn does he buy?Enter the correct answer.Alex stocks up for winter. He buys 24cans of vegetables. He pays 80 cents percan for tomatoes and 40 cents per canfor corn, for a total cost of
Jabbermonkey
asked
Apr 10, 2023
by
Jabbermonkey
8.6k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
102k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org