44.5k views
3 votes
1. A pack with 6 cans of juice costs $3.48. What is the unit rate?

A. $0.49 percan
B. $0.50 per can
C.$0.58 per can **I think this is the answer**
D.$0.60 per can
THIS IS URGENT! Please help!

2 Answers

5 votes
C for sure because you can try each number times 6 and see which one ='s $3.48
User Ditn
by
7.4k points
1 vote
Hey!~

The correct answer is C, $0.58 per can. You were right!
$3.48/6=$0.58.

Hope this helps and have a great day!

-Lindsey
User Indy
by
7.1k points