menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
1. A pack with 6 cans of juice costs $3.48. What is the unit rate? A. $0.49 percan B. $0.50 per can C.$0.58 per can **I think this is the answer** D.$0.60 per can THIS IS URGENT! Please help!
asked
Jun 22, 2018
44.5k
views
3
votes
1. A pack with 6 cans of juice costs $3.48. What is the unit rate?
A. $0.49 percan
B. $0.50 per can
C.$0.58 per can **I think this is the answer**
D.$0.60 per can
THIS IS URGENT! Please help!
Mathematics
middle-school
Frederick Heald
asked
by
Frederick Heald
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
C for sure because you can try each number times 6 and see which one ='s $3.48
Ditn
answered
Jun 23, 2018
by
Ditn
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
Hey!~
The correct answer is C, $0.58 per can. You were right!
$3.48/6=$0.58.
Hope this helps and have a great day!
-Lindsey
Indy
answered
Jun 29, 2018
by
Indy
7.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.5m
questions
11.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org