189k views
4 votes
A pulley system lifts a 500-lb. block 2.0 feet with an effort of only 50 lb. If the 50 lb. moves 30 feet, calculate the efficiency of the pulley system.

User Quettabit
by
6.4k points

2 Answers

3 votes
the answer to this is 67%
User Cmsherratt
by
5.9k points
2 votes

Answer:

Efficiency of the pulley system is 66.7 %

Step-by-step explanation:

It is given that,

Input force,
F_(in)=500\ lb

Distance, d₁ = 2 feet

Output force,
F_(out)=50\ lb

Distance, d₂ = 30 feet

The efficiency of pulley system is defined as ratio of output work done to the input work done i.e.


\eta=(W_(out))/(W_(in))


\eta=(500* 2)/(50* 30)* 100


\eta=66.7\%

Hence, the efficiency of the pulley system is 66.7 %

User William Isted
by
7.7k points