menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Max spent 11 dollars on items. He bought milk, eggs and fabric softener. The eggs cost one fifth of what the milk cost and the fabric softener is 3 times what the milk costs. Write an equation to find
asked
Jul 26, 2018
46.6k
views
5
votes
Max spent 11 dollars on items. He bought milk, eggs and fabric softener. The eggs cost one fifth of what the milk cost and the fabric softener is 3 times what the milk costs. Write an equation to find the price of the milk. *Show all work please*
Mathematics
high-school
Hom Bahrani
asked
by
Hom Bahrani
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
Ok so he has 11 dollars he buys eggs that is one fifth of what the milk cost and the fabric softener is 3 times how much the milk cost so adding 1/5 3 times 0.6 so he spent about 6 dollars on milk. Hope this helps:)
Ferdau
answered
Jul 29, 2018
by
Ferdau
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
m + e + f = 11
e = 1/5m
f = 3m
m + 1/5m + 3m = 11 <== ur equation
5/5m + 1/5m + 15/5m = 11
21/5m = 11
m = 11 / (21/5)
m = 11 * 5/21
m = 55/21
m = 2.619 rounds to 2.62...milk
e = 1/5m
e = 1/5(2.62)
e = 0.53 .....eggs
f = 3m
f = 3(2.62)
f = 7.86...fabric softener
Azizj
answered
Jul 31, 2018
by
Azizj
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 9, 2024
17.2k
views
Why do towels get smelly after one use even if you have used good soap and fabric softener?
Dkris
asked
May 9, 2024
by
Dkris
8.5k
points
Physics
high-school
1
answer
5
votes
17.2k
views
asked
Sep 14, 2024
202k
views
A 32-cup bottle of fabric softener costs $30.72. What is the price per quart?
Ish Thomas
asked
Sep 14, 2024
by
Ish Thomas
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
202k
views
asked
Apr 17, 2024
76.1k
views
A 2-gallon bottle of fabric softener costs $30.72. What is the price per cup?
Tarunkumar
asked
Apr 17, 2024
by
Tarunkumar
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
76.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org