234k views
1 vote
A pigeon can fly at a speed of 54 kilometers per hour for 3 hours. Find the distance traveled?

User BigBalli
by
6.9k points

2 Answers

6 votes
Hey there,

Question : A pigeon can fly at a speed of 54 kilometers per hour for 3 hours. Find the distance traveled?

Answer :
Distance = Speed x Time
= 54 km/hr x 3 hours
= 162km

Hope this helps :))

~Top♥
User Guidoism
by
6.5k points
4 votes
54 kilometers times 3 hours = 162 kilometers
User Lrsjng
by
6.5k points