menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 16 ounce bag of cranberries cost $2.08 how much does each ounce cost
asked
May 11, 2018
140k
views
0
votes
A 16 ounce bag of cranberries cost $2.08 how much does each ounce cost
Mathematics
college
Ashu Kumar
asked
by
Ashu Kumar
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
to find how much each cost you do 2.08 / 16. This will give you the cost of 1 ounce. Each ounce cost $0.13 I hope this helped!
Joshua Robinson
answered
May 16, 2018
by
Joshua Robinson
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 23, 2024
216k
views
Maddox is buying dried fruit for his hiking trip. The table shows the cost of different types of dried fruit. Dried Fruit Cost per Pound ($) Apricots 2.98 Bananas 2.30 Cranberries 2.84 Pineapples 3.08
Kunl
asked
Dec 23, 2024
by
Kunl
8.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
216k
views
asked
Jul 8, 2024
197k
views
the produce place sells cranberries in bulk for 2.50 per pound the store also sells an 8-ounce package of cranberries for 1.50 which is the better buy
Aaron Mazie
asked
Jul 8, 2024
by
Aaron Mazie
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
197k
views
asked
Jul 20, 2019
206k
views
70 oz of dried cranberries costs 5.60. what is the cost per ounce?
Yen NQ
asked
Jul 20, 2019
by
Yen NQ
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
206k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org