140k views
0 votes
A 16 ounce bag of cranberries cost $2.08 how much does each ounce cost

User Ashu Kumar
by
6.3k points

1 Answer

3 votes
to find how much each cost you do 2.08 / 16. This will give you the cost of 1 ounce. Each ounce cost $0.13 I hope this helped!
User Joshua Robinson
by
8.0k points