132k views
13 votes
A force of 10N acts on a car for 3 seconds. The impulse imparted on the car is

33.3N*s
30N*s
3.33N's
0.3N's

User Alepisa
by
6.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

30N*s

Step-by-step explanation:

Given the following data;

Force = 10N

Time = 3 seconds

To find the impulse;

Impulse = force * time

Substituting into the equation, we have;

Impulse = 10 * 3

Impulse = 30Ns

User Tyrex
by
6.1k points