Let's compute the molar mass of aspirin first by looking at its chemical formula.
Molar mass = 9(12 g/mol) + 8(1 g/mol) + 4(16g/mol) = 180 mg/mmol
Thus,
Moles aspirin = 246 mg * 1 mmol/180 mg * 1 mol/1000 mmol = 1.367×10⁻³
Now, according to Avogadro, there are 6.022×10²³ molecules for every mole of any substance. Therefore,
Molecules of aspirin = 1.367×10⁻³ mol * 6.022×10²³ molecules/mol
Molecules of aspirin = 3.23×10²⁰