146k views
3 votes
Julia is in charge of buying clothing in bulk for a sporting goods store. The table shows the unit prices of the items she intends to buy. Unit Prices of Clothing Items for a Sporting Goods Store Item Unit Price T-shirts $7.50 Shorts $9.00 Windbreakers $12.25 If she will buy 35 T-shirts, 45 pairs of shorts, and 25 windbreakers, what will be her total cost?

User Deadpixels
by
6.2k points

2 Answers

1 vote
One T shirt cost $7.5; Hence 35 T-shirt will cost 35 * 7.5 = $262.5 One pair of shorts cost $9 Hence 45 pair of shorts cost 45 * 9 = $405 One windbreaker cost $12.25 Hence 25 windbreakers cost 12.25 * 25 = $306.25 Her total cost = $306.25 + $405 + $262.5 = $973.25
User Kerry Johnson
by
7.1k points
4 votes

Answer:

$973.75

Explanation:

Cost of 1 T-shirt = $7.50

Cost of 35 T-shirt =
7.50 * 35 = 262.5

Cost of 1 Shorts = $9.00

Cost of 45 T-shirt =
9 * 45 = 405

Cost of 1 windbreakers = $12.25

Cost of 25 windbreakers =
12.25 * 25 =306.25

So, Total cost of 35 T-shirts, 45 pairs of shorts, and 25 windbreakers = 262.5+405+306.25=$973.75

Hence Her total cost is $973.75

User Simone Gianni
by
7.4k points