menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Tyler is self-employed sheet metal worker. He purchased 25 sheets of aluminum that measures 4 feet by 8 feet. The cost is $4000.00 before tax and shipping. 1: How much does 1 sh…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Tyler is self-employed sheet metal worker. He purchased 25 sheets of aluminum that measures 4 feet by 8 feet. The cost is $4000.00 before tax and shipping. 1: How much does 1 sh…
asked
Aug 1, 2018
145k
views
3
votes
Tyler is self-employed sheet metal worker. He purchased 25 sheets of aluminum that measures 4 feet by 8 feet. The cost is $4000.00 before tax and shipping.
1: How much does 1 sheet cost?
2: What is the price per square foot?
Mathematics
middle-school
Noel Segura Meraz
asked
by
Noel Segura Meraz
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
25 sheets at 4000 per sheet.......4000/25 = $ 160 per sheet <==
A = L * W
A = 4 * 8
A = 32 sq ft....multiply by 25 because he bought 25 of them
25 * 32 = 800 sq ft
4000/800 = $ 5 per sq ft <==
Ezraspectre
answered
Aug 5, 2018
by
Ezraspectre
9.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 22, 2024
217k
views
Tyler is a self employed sheet metal worker he purchases 25 sheets of aluminum that measure 4 by 8 ft the cost is 4000 before tax and shipping
Probono
asked
May 22, 2024
by
Probono
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
217k
views
asked
Apr 19, 2024
89.8k
views
Tyler earns a commission. He makes 10% of the first $2000 he sells. He makes 20% of the sales over $2000. Last week he sold $4000 worth of merchandise. How much was his commission? a) $200 b) $300 c) $400
David Dehghan
asked
Apr 19, 2024
by
David Dehghan
7.6k
points
Business
high-school
1
answer
2
votes
89.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org